עלייה גוברת בטמפרטורות באוקיינוסים ​מובילה להחמרה בתופעות אקלים

טמפרטורות הימים ברחבי ​​העולם עולות מעבר לציפיות. ככל שטמפרטורת המים עולה, יכולת האוקיינוסים למתן את משבר האקלים יורדת, ספיגת הפחמן פוחתת והוריקנים ושיטפונות הופכים אינטנסיביים יותר

06 אוגוסט 2023
עלייה גוברת בטמפרטורות באוקיינוסים ​מובילה להחמרה בתופעות אקלים. תמונה: Photo by Mattias Russo-Larsson ב-Unsplash

מאמר שפורסם לאחרונה בג'רוזלם פוסט דן בעליית הטמפרטורות של האוקיינוסים ​​בחודשים האחרונים ובהשפעתה. בדיון עם פרופ' קולין פרייס, ראש יוזמת PlanNet Zero של אוניברסיטת תל אביב, המאמר בחן דיווחים על העלייה המדאיגה בטמפרטורות ובמשך ובעוצמת גלי החום בים.

 

פרופ' קולין פרייס מסביר את התפקיד הקריטי של האוקיינוסים ושל הימים בהפחתת משבר האקלים - יש להם תפקיד חשוב בייצוב תהליכים ובהפחתת שינויי אקלים, באמצעות ספיחת גזי חממה. עם זאת, ככל שטמפרטורת המים עולה, הספיחה פוחתת, מה שמוביל ליותר פחמן באטמוספרה. תהליך זה דומה לספיחה של גז במשקאות קרים. אולם כשהמשקאות מתחממים, הם מאבדים את היכולת להחזיק את הגז, כפי שכל מי שניסה לשתות משקה סודה פושר יכול להעיד.

 

לטמפרטורת האוקיינוס יש גם השפעה חשובה בהתפתחות הוריקנים. ככל שהטמפרטורות באוקיינוס ​​עולות, ההוריקנים הופכים חזקים יותר. אוקיינוסים חמים יותר גם יוצרים יותר אדי מים, דבר התורם להגברת הגשמים במהלך סערות ולשיטפונות.

 

הכתבה המלאה בג'רוזלם פוסט: "Surge in ocean temperatures threatens marine and human lives"

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>