שגרירי האקלים

היחידה למעורבות חברתית בדיקאנט הסטודנטים ומיזם האקלים של אוניברסיטת תל אביב בתכנית מפגשים חדשה עם תלמידים על משבר האקלים, על מחקר ועל יוזמה אישית וחברתית

מפגש בתוכנית שגרירי האקלים

במהלך הסמסטר השני, התקיימה בקמפוס האוניברסיטה תכנית חדשה של מיזם האקלים בשת"פ עם היחידה למעורבות חברתית בדיקאנט הסטודנטים - שגרירי האקלים. במחזור הראשון של התכנית השתתפו 560 תלמידים ותלמידות מכיתות ה'-ו' ממגוון ישובים בארץ - קרית גת, רמלה, לוד, בת ים, תל אביב-יפו, נתניה, שיבלי, טובה זנגריה ועכו.

 

מטרות התכנית הן לחשוף את התלמידים להשכלה גבוהה ולעודד השתלבות בעתיד, להקנות ידע על משבר האקלים ועל תרומת המדענים לפיתוח הידע בתחום, ולפתח הבנה שיש מה לעשות כדי להתמודד עם משבר האקלים ושזאת האחריות של כולנו.

 

בהנחיית מרים דרמוני, הדריכו את התלמידים 16 סטודנטיות וסטודנטים, מילגאים של היחידה למעורבות חברתית. במפגש הראשון, הם התכנסו בקפסולה שבבניין פורטר ופשוט, התחילו "לשפוך את הלב". הם דיברו על המתח שבין חומרת המצב האקלימי לבין המעט שהם עצמם, והאנושות כולה, משקיעים בהתמודדות עם המשבר. התלמידים סיירו בבניין פורטר בהדרכת אביגדור שרון ושוחחו על המהות של המשוג "סביבה", על הקשר הישיר והחזק שלה אלינו ועל הסינרגיה שיש וצריכה להיות בין הסביבה וביננו, בסביבה הטבעית ובמרחב הבנוי. הם גם פגשו את ניקה ברדיצ'בסקי, נערה בת 16, פעילה במחאת הנוער למען האקלים. מלכתחילה, רצינו להדגיש שחינוך אקלימי הוא חינוך לאקטיביזם! 

 

התלמידים למדו להכיר מושגי מפתח כדוגמת "אפקט החממה", למדו על הגורמים להתחממות ועל ההשפעה על הסביבה, על בעלי החיים ועל סביבת החיים שלנו ואז דנו בדרכים שבהם ניתן לפעול באופן אישי, או יחד כחברה, כדי לפעול להפחתת הגורמים למשבר האקלים. במהלך מפגשי התכנית, הם נפגשו עם חוקרים מאוניברסיטת ת"א והכירו מחקרים פורצי דרך, התנסו בניסויים פשוטים וערכו תצפיות במקומות מעניינים מבחינה אקולוגית בקמפוס כמו בניין פורטר, הגן הבוטני, הקיר הירוק בבניין נפתלי, שדרות התותים בניין ההנדסה, תחנת תל אופן ועוד, ולמעשה פיתחו רעיונות ולמדו יחדיו, הסטודנטים והתלמידים, על דרכים להתמודדות עם משבר האקלים.

 

במהלך המפגשים הם דנו בשאלות:

-    כיצד מדענים יודעים שיש משבר אקלים?
-    מה המדע יכול לתרום להתמודדות עם משבר האקלים?
-    מה התפקיד שלהם כאזרחיות ואזרחים צעירים בהתמודדות עם שינויי האקלים?

 

המדריכים בתכנית שגרירי האקלים לומדים לתואר ראשון במגוון פקולטות באוניברסיטת תל אביב: משפטים, הנדסת חשמל, הנדסה ביו-רפואית, רפואה, כימיה, גאו-פיזיקה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה ועוד. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>